loader image
- Юна Українка подарувала Бориспільським кінологам «крилату конячку» яка виконує бажання. Днями, співробітники Кінологічного центру поліції Борисполя, які разом із ЗСУ та ТРО боронять рубежі Броварів, отримали цінний подарунок. Про це повідомляє прес-служба Кінологічного центру поліції в Київській області. Для наших відважних воїнів юна українка намалювала ліс, мирне небо та крилату конячку. За словами художниці, лоша здатне виконувати бажання. Варто лише доторкнутися до нього та подумати про те, чого хочеться найбільше. Картину юної мисткині передали на місце дислокації оборонців Берегині-волонтерки, які вже тривалий час докладають надлюдських зусиль аби забезпечувати воїнів усім необхідним. За бажанням авторки витвір потрапив саме до поліцейських кінологів. -
Меню Закрити

5 поширених міфів про зимове укриття рослин

17.10.16

Взимку навіть витривалим рослинам буває нелегко, особливо в останні роки. Погода стала зовсім непередбачуваною, як наслідок захищати свій сад від погодних примх все важче. Та й чи завжди ми маємо надійною інформацією про те, як правильно вкривати рослини на зиму? Але ж наші помилки можуть коштувати життя зеленим вихованцям! Тому пропоную обговорити досить поширені міфи про зимове укриття рослин.

Чому я вирішила поговорити про це сьогодні, коли, здавалося б, робити що б то не було в саду і городі вже пізно? Та тому, що дізнаватися щось нове і корисне про наші улюблені рослини і вчитися на помилках ніколи не пізно. Пропоную нам з вами зайнятися цим прямо зараз.

Міф 1: в укритті потребують всі рослини саду

Останнім часом по телебаченню, в газетах, та й в мережі стало з’являтися стільки рекомендацій щодо зимового укриття рослин, що багато початківців садівників вирішили: в укритті потребують буквально всі рослини саду. Але повірте, більшість багаторічних рослин на вашій ділянці здатні прекрасно перезимувати і без додаткових укриттів – просто тому, що вони прекрасно адаптовані до клімату вашого регіону.

Звичайно, є не надто стійкі до капризів погоди види, подбати про які доведеться: перш за все, це всі види троянд (виняток становлять лише паркові), клематиси, які зацвітають на торішніх пагонах, флокси, півонії, лілії, рододендрони і т.д… але не перестарайтеся з укриттям! Так, наприклад, основна частина троянд гине не від морозів, а від банального випрівання – через те, що рослини були вкриті занадто рано восени, а навесні, навпаки, розкриті занадто пізно.

Міф 2: укриття рослини – це гарантія її успішної зимівлі

Багатьом садівникам доводилося спостерігати сумну картину: здавалося б, ретельно підготовлені до зимівлі, добре укриті рослини гинуть з незрозумілих причин. Чому так відбувається? Думаю, не відкрию вам секрет, якщо скажу, що загинути рослини можуть не стільки від лютих морозів, а від різкої зміни температури, особливо під час осінніх і весняних відлиг.

Саме нестійка погода з різкими перепадами температур провокує надмірне промерзання і перезволоження грунту. Підсумок: різні механічні пошкодження рослин, загнивання їх кореневої системи, її випрівання і – як наслідок – загибель.
Пам’ятайте: загинути може навіть добре укрита рослина!
Що робити?
• не сприймайте укриття рослин на зиму як панацею; укриття – це тільки один з методів, які допомагають підвищити зимостійкість рослин. Один, але не єдиний!
• займайтеся підготовкою рослин до зимівлі комплексно: приділіть увагу не тільки правильній посадці рослин, але і їх своєчасному поливу, підживлення ну і, звичайно ж, укрийте свої рослини, якщо вони цього потребують!

Міф 3: підгортання землею – достатній спосіб укриття низькорослих рослин на зиму

Підгортання – створення над корінням і залишками стебел рослини горбка з грунту – традиційний метод зимового укриття рослин. Завдяки підгортання ми не стільки захищаємо рослини від морозів (хоча промерзає грунт на пагорбі дійсно повільніше), скільки створюємо навколо них рельєф ґрунту. За рахунок цього рельєфу навесні краще відводяться талі води, а сама рослина захищена від вимокання.

Заперечувати, що підгортання – хороший спосіб укриття рослин на зиму, безглуздо, та й робити цього ніхто не збирається. Просто намагайтеся підгортати не звичайною садовою землею, а, наприклад, перегноєм. Він має більш рихлу і легку структуру, в порівнянні з землею, не злежується, має більш високу теплоізоляцією, так як у нього низька теплопровідність, і істотно підвищує родючість грунту, служачи не тільки хорошим укриттям, а й відмінним добривом для ваших вихованців.

Але, як я вже говорила, потрібно займатися підготовкою рослин до зимівлі комплексно: підгорнути, наприклад, троянди – відмінно, а створіть-ка ще над ними якийсь курінь.

Така споруда стане надійним укриттям для ваших рослин, повірте. Тим більше для нього потрібно зовсім небагато: нескладний каркас і будь-який відповідний покривний матеріал.

Міф 4: кращі укривні матеріали для рослин на зиму – лапник і опале листя

Ну, сперечатися не буду: що лапник, що опале листя є прекрасними укривними матеріалами, але … Давайте поговоримо про них конкретніше.

Лапник
Ялиновий і сосновий лапник заслужено вважається одним з кращих укривних матеріалів: він не вимагає матеріальних витрат і прекрасно справляється зі своїм завданням – стає відмінним укриттям для рослин на зиму. Причому береже їх не тільки від сильних морозів, але і всюдисущих гризунів, які так і норовлять поласувати нашими рослинами.

Крім того, лапник відмінно захищає рослини від холодних вітрів, мокрого снігу та крижаних дощів. Він не підвищує морозостійкість рослин, але під його надійним захистом створюється ідеальний для зимівлі рослин теплоізоляційний повітряний простір з відмінною вентиляцією. Під укриттям з гілля не тільки чудово згладжуються перепади температур, а й втрачають свою згубну силу обпалюючі промені зимового сонечка. Отже, лапник є ідеальним засобом для підвищення зимостійкості рослин. І всеж…

Якщо ви живете далеко від лісу, запастися лапником буде досить проблематично – це по-перше. По-друге, навіть якщо ліс знаходиться зовсім поруч, пам’ятайте: відповідно до лісогосподарського регламенту, заготовлювати ялинові і соснові лапи дозволено тільки з уже зрубаних дерев, що знаходяться в місцях планової рубки лісу або в місцях санітарної чистки. Ну і по-третє, разом з принесеним з лісу ялиновим гіллям ви можете занести на свою дачну ділянку різних шкідників і навіть інфекцію, а воно вам треба?

Перед тим, як запастися лапником, пройдіться по лісі і придивіться до сосен і смерек з яких ви збираєтеся заготовлювати «ідеальний» покривний матеріал – вони всі здорові? Ви бачите на них пожовклі гілочки і «іржаві» голки? А в якому стані знаходиться їх кора – на ній є невеликі чорні нарости і голі ділянки? Якщо так, то такий покривний матеріал може завдати тільки непоправної шкоди мешканцям вашої ділянки. Як же бути? Відповідь проста – не приносьте на свою ділянку хворі дари лісу. Заготовлювати лапник можна тільки з тих хвойних, які здорові, а ще краще – ростуть на вашій ділянці.

Опале листя
Опале листя – непоганий покривний матеріал: воно надійно захищає грунт від перших холодів і служить прекрасною їжею дощовим черв’якам, які, в свою чергу, підвищують родючість цього самого грунту. Але чи вс е листя можна використовувати для зимового укриття рослин?

Думаю, не помилюся, припустивши, що кожному садівникові доводилося спостерігати, наскільки швидко розкладаються листя більшості садових дерев. Крім того, саме в листі дуже люблять влаштовуватися миші, які не принесуть саду ніякої користі, а от шкода – цілком. За зиму не встигає згнити тільки дубове листя – саме її краще використовувати в якості укривного матеріалу. Як альтернативу можна використовувати листя берези, клена та каштана.

Але і це ще не все. Перш ніж вкрити листям ваші рослини, їх потрібно правильно заготовити: листя необхідно зібрати відразу як вони осипалися і абсолютно сухими. Не можна вкривати рослини мокрим листям, до використання вони повинні зберігатися в сухому приміщенні.

Ще один мінус використання листя в якості укривного матеріалу – його весняне прибирання, виснажливе заняття, що віднімає багато сил і часу. Як цього уникнути? Все просто: збирайте листя своєчасно, складаючи їху сухому вигляді в сітчасті мішки з пластикової або капронової сітки з дрібними осередками (в таких мішках продають моркву, цибулю та інші овочі) і вкривайте рослини прямо цими мішками, що не висипати з них листя. У таких сітках листя буде нормально зберігатися завдяки тому, що зможе вільно дихати. А навесні ви всього за кілька хвилин розберете імпровізовані укриття.

Щоб листя в сітках протягом усього зимового періоду залишалося сухим і не пріло, над ним необхідно зробити додаткове укриття. Для цього можна спорудити жорсткий каркас у формі куба або піраміди – це залежить від форми якою вкривається рослина – і обтягнути цей каркас будь-яким нетканевим матеріалом (тільки не поліетиленовою плівкою!). Якщо нетканого матеріалу у вас немає, цілком можете використовувати звичайний руберойд, тощо …

Міф 5: нетканеві матеріали – ідеальний спосіб укриття
Безумовно, нетканинні укривні матеріали істотно полегшили нашу працю. З їх допомогою стало легше вирощувати деякі культури і вони дійсно служать відмінним матеріалом для зимового захисту рослин, але тільки в тому випадку, якщо ви використовуєте їх правильно!

Наведу простий приклад: ретельно укрита щільним чохлом з нетканевого матеріалу ялина після зими просто може загинути. Чому? Адже саме такі чохли продаються в магазинах в якості захисту для хвойних ! Як так? Виробники цих укриттів говорять неправду?

Насправді, все дуже навіть прозаїчно: чохли з нетканинних матеріалів дійсно служать чудовим захистом хвойним, але тільки в країнах з малосніжними зимами! У наші ж суворі зими – коли відлиги чергуються з сильними морозами – використовувати подібні чохли потрібно дуже обережно!

Ви тільки подумайте: всю зиму ваша бідна ялина простоїть в мокрому і холодному «вбранні», плюс сильні холодні вітри і морози, завдяки яким це «вбрання» перетвориться на крижаний «панцир». Яка рослина здатна витримати таке випробування?

Що ж робити? Зовсім не використовувати неткані матеріали в якості зимового укриття ? А ось і ні. Просто не вкутуйте в нього хвойні повністю – накиньте його на верхню частину крони дерева, приблизно на 1/3, залишивши нижню частину без укриття. Тільки ні в якому разі не накручуйте нетканевим матеріалом верхню частину рослини, зробіть щось типу куреня. Тоді ніжні гілочки хвойних НЕ будуть торкатися мокрого і холодного «панциру» з нетканинного матеріалу. Таким чином, ви вкриєте дерево, убезпечивши його не тільки від морозів, але і від впливу сонячних променів.

А ось чудовим захистом нижньої частини хвойних послужить сніг. Просто після снігопаду згребіть під хвойні побільше сніжку і, по можливості, підгорніть їх лапником. І лише тоді, коли практично весь сніг розтане – а це приблизно в кінці лютого, початку березня – можете накинути якусь тканину і на решту дерева. Причому, не обов’язково це має бути нетканевий матеріал, можна використовувати звичайну мішковину або щільні картонні щити.

Якщо ви неодмінно хочете використовувати нетканинний покривний матеріал для зимового захисту троянд, клематисів та інших рослин – використовуйте, але знову ж таки, комбінуючи його з іншими способами захисту: тієї ж листви або ялиновим гіллям. Тільки так ви зумієте створити ідеальне зимове укриття для рослин.

Ще в якості зимового укриття можна використовувати:
Сніг – прекрасний матеріал. Саме він допоможе вам вкрити рослини від сильних морозів, але знову ж таки, не використовуйте тільки сніг. Покрийте їм рослини, вже вкриті листям і нетканевим матеріалом – це істотно підвищить ефективність захисту. Підходьте до питання комплексно!
Керамзит, який служить не тільки прекрасним покривним матеріалом, але і відмінною мульчею, хорошим дренажем і утеплювачем. Причому перевага керамзиту полягає ще й в тому, що він захищає рослини як взимку, так і влітку, відмінно оберігаючи від загнивання кореневої системи. Щоб підготувати рослини до зими, керамзит потрібно підсипати відразу після обрізки рослин восени, немає сенсу чекати більш холодної погоди.
Торф, яким вже традиційно утеплюють землю навколо різних чагарників і дерев. Але і з торфом будьте обережні – він дуже закислює грунт, і якщо для деяких рослин це тільки на благо, то, наприклад, для бузку – на шкоду.

Сподіваюся, міфи про укриття рослин на зиму, мені вдалося розвіяти, і ретельно зібрана інформація виявиться для вас максимально корисною. Діліться своїм досвідом зимового укриття рослин, причому як позитивним, так і негативним. У першому випадку ми всі разом порадіємо вашим успіхам, ну, а в другому – допоможемо розібратися, що не так, разом з вами зробимо висновки і навчимося вкривати рослини правильно.

Автор матеріалу: Галина Петрівна

Переглядів:: 3
Опубліковано в Поради

ПУБЛІКАЦІЇ ЗА ТЕМОЮ

guest
0 коментарiв
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Авторизація
*
*
Генерація паролю
0
Оставьте комментарий! Напишите, что думаете по поводу статьи.x