loader image
- Юна Українка подарувала Бориспільським кінологам «крилату конячку» яка виконує бажання. Днями, співробітники Кінологічного центру поліції Борисполя, які разом із ЗСУ та ТРО боронять рубежі Броварів, отримали цінний подарунок. Про це повідомляє прес-служба Кінологічного центру поліції в Київській області. Для наших відважних воїнів юна українка намалювала ліс, мирне небо та крилату конячку. За словами художниці, лоша здатне виконувати бажання. Варто лише доторкнутися до нього та подумати про те, чого хочеться найбільше. Картину юної мисткині передали на місце дислокації оборонців Берегині-волонтерки, які вже тривалий час докладають надлюдських зусиль аби забезпечувати воїнів усім необхідним. За бажанням авторки витвір потрапив саме до поліцейських кінологів. -
Меню Закрити

Чому страждають дерева?

03.09.10

Старожили-каштани та розлогі липи, а також «новосели» на узбіччях вулиць міста туї та горобина мають сьогодні досить непривабливий вигляд. Деякі шелестять коричневим листям, деякі стоять із голим гіллям, а деякі вже і позасихали…

Каштани давно вже стали одними із найулюбленіших дерев в Україні. І не лише Київ завжди міг похвалитися весняним буянням білих каштанових свічок та зеленим затінком протягом усього літа. Для Борисполя каштани також стали візитною карткою.
Але протягом останніх років з наближенням середини літа ці дерева втрачають свою декоративність: листя вкривається рудими плямами, скручується, починає передчасно обпадати.
Причиною цього є маленький, ледве помітний шкідник — мінуюча міль. Така сама міль тільки більших розмірів «заводиться» у крупах. Трохи менша — псує одяг. А ця — найдрібніша, міліметрового розміру — вподобала наші каштани.
Не з чужих слів знає про звички каштанової мінуючої молі начальник дільниці зеленого господарства Бориспільського міськкомунгоспу Ольга Іванівна Клименко:

— Завезли її до нас із Західної Європи. Було пом’якшення клімату, вологі зими, і міль призвичаїлася. На листі вона відкладає яйця, неначе «міни» закладає, на їх місці утворюються пухирці, у яких розвивається черв’ячок. Він висмоктує все, що є у листку. Вражене листя не може проводити фотосинтез. Як правило, популяція личинок збільшується, коли найбільша спека. І каштани можуть взагалі скинути листя. Часто буває, що після невеликого періоду спокою (2-3 тижні) каштан восени знову зацвітає. Такому дереву дуже важко встигнути підготуватися до зими і пережити її. Набагато краще для дерева, якщо воно, скинувши серед літа листя, відпочиватиме до весни. Личинки ж шкідника зимують в опалому листі.
У цьому році представники фірми «Світязь» пробували вакцинувати наші дерева. Обрали десять каштанів навпроти центрального переходу (від кінотеатру «Європа» до «Сільпо»). Буром робили у стовбурах невеликі отвори під кутом і заливали вакцину. Вважалося, що на кілька років каштани матимуть захист і не хворітимуть.
Я регулярно спостерігаю за цими деревами — хворіють вони так само, як і невакциновані каштани. Напевне, дерева швидше самі призвичаяться і навчаться протистояти цій болячці. Навчилися ж наші дерева протистояти іншому карантинному шкіднику — американському білому метелику.
На мою думку, нинішня екологічна обстановка завдає нашим каштанам набагато більше шкоди, ніж міль. Насамперед, це посушливе літо, до того ж, безкінечний потік машин по Київському Шляху. А ще майже всі наші каштани ростуть поблизу ліній електропередач і дуже часто доводиться обрізувати крони дерев.
А який простір для живлення ми залишаємо каштанам? Метр землі відміряють, усе навколо в асфальт закатають, і живи як хочеш. Сіль, яка взимку під час ожеледиці разом із піском потрапляє на той клаптик вільного ґрунту, практично не має шансів бути вимитою талими водами чи дощами. Там, де зелена зона залишається достатньо широкою, каштани не настільки сильно страждають від хвороби. Стійкішим до мінуючої молі виявився червоний каштан. У нього більш цупке листя і цвіте він червоними «свічками».
Кілька таких каштанчиків є у нас у районі соцмістечка. А взагалі, напевне, доведеться менше захоплюватися каштанами на алейних посадках. Більше садити їх потрібно у скверах, дворах, на шкільних подвір’ях, де менша загазованість і велика зелена зона.

— Але ж страждають і гинуть не тільки каштани. Навпроти ресторану «Альта» та приміщення «Укртелекому» так і не прижилася зелена алея.
— Туї, які висадили над Київським Шляхом, насамперед, не витримують загазованості. Боляче дивитися, як вони повільно гинуть.
Засохлі дерева доведеться замінювати. Практика показує, що над трасами краще витримують акація, клен, липа, ясен. Але з нашим народом хіба можна щось виростити? Посадковий матеріал — молоденькі тоненькі деревця. Посади їх, доглядай, а закортить комусь руки почухати, і зламають, як тендітну горобину біля «Укртелекому». Деревам же також боляче, а за людей прикро…
P.S. Ще недостатньо вивчено, від яких факторів залежить ступінь шкідливості каштанової молі. Боротися з цією напастю дуже складно, особливо на міських вулицях. Природних ворогів каштанової молі не помічено. Хімічна обробка дерев на територіях міст категорично заборонена. Чи не єдиною можливістю призупинити поширення шкідника є прибирання і знищення опалого листя. Оскільки каштанова міль дуже погано літає (через досить малі розміри тіла), це допомагає зменшити її популяцію.

Інна Кринична

джерело: Вісті

Переглядів:: 1
Опубліковано в Новини

ПУБЛІКАЦІЇ ЗА ТЕМОЮ

guest
0 коментарiв
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Авторизація
*
*
Генерація паролю
0
Оставьте комментарий! Напишите, что думаете по поводу статьи.x