loader image
- Юна Українка подарувала Бориспільським кінологам «крилату конячку» яка виконує бажання. Днями, співробітники Кінологічного центру поліції Борисполя, які разом із ЗСУ та ТРО боронять рубежі Броварів, отримали цінний подарунок. Про це повідомляє прес-служба Кінологічного центру поліції в Київській області. Для наших відважних воїнів юна українка намалювала ліс, мирне небо та крилату конячку. За словами художниці, лоша здатне виконувати бажання. Варто лише доторкнутися до нього та подумати про те, чого хочеться найбільше. Картину юної мисткині передали на місце дислокації оборонців Берегині-волонтерки, які вже тривалий час докладають надлюдських зусиль аби забезпечувати воїнів усім необхідним. За бажанням авторки витвір потрапив саме до поліцейських кінологів. -
Меню Закрити

Новий КПК: в якій країні ми прокинемося 20 листопада?

/ 5. оценок:

Оценок пока нет. Поставьте оценку первым.

Новий КПК: в якій країні ми прокинемося 20 листопада?

Новий Кримінально-процесуальний кодекс України набуде чинності опівночі 20 листопада. В українському уряді упевнені, що цей день стане початком принципово нової системи функціонування правоохоронної та судової систем в Україні, пише Світлана Дорош для ВПС Україна.

Автори Кодексу кажуть, що він спрямований насамперед на захист прав людини, в якому б статусі він не знаходився – потерпілого від злочину або підозрюваного в його скоєнні. Один з авторів документа, радник президента Андрій Портнов переконаний, що наслідком впровадження Кодексу стане істотне збільшення виправдувальних вироків у судах.

Однак, кажуть правозахисники, головною перешкодою на шляху реалізації нового КПК стане корумпованість правоохоронної системи та судів, низька професійна підготовка тих, на кого покладається виконання Кодексу, а також відсутність достатніх коштів на реалізацію всіх норм документа.

Втілення новацій КПК може початися вже навіть на першій хвилині 20 листопада. Будь відділ міліції повинен реєструвати заяви громадян про злочини вже інакше, ніж було досі, розповів начальник головного слідчого управління МВС України Василь Фаринник, який був одним з авторів Кодексу.

До цих пір, щоб почати розслідування та зареєструвати справу, слідчий міг довго з’ясовувати доцільність такої дії, а згідно з новим КПК, з 20 листопада кримінальне провадження буде відкриватися з будь заявою особи. Тобто, будь-який відділ міліції не матиме права відмовити в реєстрації справи і буде зобов’язаний внести її в спеціальний електронний реєстр, до якого матимуть доступ лише співробітники правоохоронних органів.

До 20 листопада всі вони отримають спеціальний електронний ключ для того, щоб мати можливість реєструвати звернення громадян. У МВС стверджують, що Єдиний реєстр досудових розслідувань уже створений, і для доступу до нього інтернет встановили у всіх відділеннях міліції.

“Суддя повинен набратися мужності”

Не менш помітними зміни будуть в судовій системі. Новий КПК встановлює, що суддя не зможе відправляти кримінальну справу на дослідування, а зобов’язаний буде прийняти або обвинувальний, або виправдувальний вирок.

“Для суддів часто направлення справи на досудове розслідування було прикриттям для того, щоб не приймати виправдувального вироку, тому що до таких вироками дуже скептично ставилися органи прокуратури і слідство. Тепер суддя має набратися мужності і прийняти або обвинувальний, або виправдувальний вирок”, – сказала журналістам Галина Колесник з Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

На думку авторів Кодексу, наслідком нової судової практики стане зростання кількості виправдувальних вироків. Андрій Портнов з адміністрації президента нагадує, що зараз, за статистикою, лише 0,2% підозрюваних у вчиненні злочину суд виправдовує. За його прогнозами, в перші роки дії УПК їх стане 15%, далі – 30-35%.

КПК передбачає введення судових слухань у режимі відео конференцій, це має стати нормою. Однак, за декілька днів до введення Кодексу такі технічні можливості повинні мати тільки апеляційні суди та Державна пенітенціарна служба України, говорить Галина Колесник.

Також дуже незначною є кількість обладнаних судових залів огорожами з оргскла замість металевих кліток, що теж передбачено новим Кодексом.

Радник президента і керівник робочої групи з підготовки Кодексу Андрій Портнов в інтерв’ю газеті “Коммерсант-Україна” визнав, що називати терміни, коли ця робота може бути завершена, складно, оскільки все залежить від обсягів бюджетного фінансування.

Панове присяжні або товариші засідателі?

У судах також з’являться присяжні, але їх участі в процесі зможуть вимагати тільки особи, яким загрожує довічне ув’язнення.

Однак і правозахисників, і самих суддів дивує, чому в суд присяжних увійдуть лише три людини, як і за часів СРСР, коли існувала система народних засідателів, а також чому на присяжних можуть розраховувати тільки особи, підозрювані у скоєнні тяжких злочинів.

“Це будуть ті ж народні засідателі. Їх троє, і це мало. В суспільстві, де немає стійкої демократії, вони не зможуть виконувати ту ж роль, що в США або інших країнах”, – переконана правозахисник Тетяна Яблонська.

Новий Кодекс запроваджує нову посаду – “слідчого судді”, якої ще не було в Україні. Внаслідок цього кількість суддів вже збільшилася майже на 1200 осіб. У функції слідчого судді будуть передані ряд повноважень, які досі мали слідчі і прокурори. Зокрема, саме слідчий суддя буде приймати рішення про запобіжний захід щодо особи, а в цілому слідчі дії, що стосуються захисту прав і свобод громадянина, будуть перенесені в суд.

Однак навіть у Вищій кваліфікаційній комісії суддів сумніваються щодо того, чи є слідчі судді достатньо підготовленими для нової ролі.

“Вони повинні не тільки бути мужніми і незалежними, але і добре знати новий Кодекс”, – визнає Галина Колесник з Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Можна буде “домовитися”

Радикальної юристи називають норму КПК про інститут угод, які можуть укладатися не тільки між потерпілим і підозрюваним у скоєнні злочину, але і між прокурором і підозрюваним. Така угода буде давати право в разі вчинення певних видів злочинів сплатити грошову компенсацію замість покарання за гратами. Проте вже зараз правозахисники кажуть, що саме ця новація стане причиною зловживань і корупції, оскільки пропозиції “домовитися” можуть збільшитися.

Домовитися можна буде і про домашній арешт як запобіжний захід, який широко використовується в багатьох країнах.

Однак, як зізнався Василь Фаринник, через брак коштів повноцінна система контролю за особою, яка перебуває під домашнім арештом, запрацює тільки через кілька років.

“Передбачається, що електронний засіб контролю за обличчям – браслет – буде одягатися на ногу. Буде встановлено обмеження – віддалятися від місця проживання не більше ніж на 100 метрів. Але поки електронного обладнання немає, буде працювати людський фактор”, – сказав начальник слідчого управління МВС . Під “людським фактором” Василь Фаринник на увазі те, що особа має перевіряти працівник міліції в будь-який час доби.

Представник МВС також сказав, що, за оцінками відомства, є потреба в 50 тисячах штук електронних браслетів, які обійдуться бюджету в 32 млн. грн.

Роль адвоката

Хто, можливо, більше задоволений новим КПК, так це адвокати. Їх повноваження після 20 листопада суттєво розширяться. Але одночасно захист у суді будуть здійснювати тільки ті, хто має ліцензію на адвокатську діяльність.

“Це – звуження прав людини на захист. Ми ще не така країна, яка може собі це дозволити, у нас бідність, і часто близькі люди і родичі підозрюваних набагато більш інформовані, ніж адвокати. А сподіватися на безкоштовну адвокатську допомогу – це нереально”, – переконана правозахисник Тетяна Яблонська.

У той же час, адвокат Дмитро Божок говорить, що новий КПК надає адвокату в судовому процесі більше прав.

“До цих пір можливості захисту були обмежені, судді більше слухали прокурора, державного обвинувача. Адвокатам тепер надали право збирати інформацію і докази для подання їх в суді”, – говорить Дмитро Божок.

Це, на думку заступника генерального прокурора України Григорія Середи, поставить у рівні умови захист і обвинувачення.

Злочини високопоставлених: поки без змін

Новий КПК передбачає появу Державного бюро розслідувань – органу, який буде займатися розслідуваннями злочинів, скоєних високопоставленими державними чиновниками, суддями, прокурорами, міліціонерами.

Але, як сказав заступник генерального прокурора Григорій Середа, цей орган повинен з’явитися не зараз, а протягом п’яти років. До того часу розслідуваннями таких злочинів буде займатися, як і зараз, Генеральна прокуратура. Одночасно представник ГПУ зазначає, що надалі у прокуратури і СБУ взагалі відберуть функції слідства.

Ще під час прийняття нового Кодексу опозиція заявляла, що він підсилює роль прокуратури і Служби безпеки.

Зокрема, Арсеній Яценюк стверджував, що в компетенцію СБУ передається 76 видів злочинів. Розширення повноважень СБУ, вважає один з лідерів об’єднаної опозиції, дає право президентові, який одноосібно призначає голову Служби безпеки, впливати на слідство.

“Цей Кодекс передбачає створення під президентом України цього НКВС. Навіть більшовики не здогадувалися, що президент може отримати контроль над усією країною, завдяки новій узурпаторської службі у вигляді СБУ”, – заявляв Арсеній Яценюк.

Прокинутися в іншій країні

Як пояснює заступник генерального прокурора Григорій Середа, новий Кримінально-процесуальний кодекс буде застосовуватися виключно для кримінальних справ, які були порушені, починаючи з 20 листопада, оскільки діє правило про те, що закон не має зворотної сили.

“Усі кримінальні справи, направлені до суду до 20 листопада, будуть розглядатися за нормами старого Кримінально-процесуального кодексу. Всі справи, спрямовані до суду після зазначеної дати і прийняті судом до розгляду, будуть розглядатися за новими нормами УПК”, – сказав журналістам Григорій Середа .

Представник ГПУ визнає, що реалізація Кодексу буде залежати не тільки від фінансування і від достатньої кількості кадрів та їх професійного рівня. Наприклад, тільки міліція в найближчі кілька років повинна взяти на роботу додатково 5-7 тисяч нових слідчих.

“Треба багато чого змінити в ментальності людей, і не тільки правоохоронців і суддів, а всіх громадян”, – говорить Григорій Середа, який також був одним з авторів нового Кодексу.

Скепсис багатьох юристів щодо швидких змін і “зміни ментальності” узагальнила в розмові з журналістами правозахисник Тетяна Яблонська: “Прокинься Чи ми в іншій країні 20 листопада? Не вірю”.

Переглядів:: 2

Автор публікації

Офлайн 4 дні

admin

0
Коментарі: 2Публікації: 7863Реєстрація: 08-03-2022
Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
guest
0 коментарiв
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
*
Генерація паролю
0
Оставьте комментарий! Напишите, что думаете по поводу статьи.x
()
x