Абсолютно дике для іноземців і зрозуміле тільки славянській людині свято, Старий Новий рік, виникло в результаті зміни системи числення. Це неофіційне торжество справляється народами, що жили під владою Російської імперії, де тривалий час використовувався юліанський (старий) календар.
Традиція відзначати Новий рік в Російській імперії була введена спеціальним указом Петра I в 1700 році. У той час Імперія користувалася юліанським календарем. Але з прийняттям нового, григоріанського календаря в 1918 році, стався зсув на 14 днів.
З незвички багато відзначали Новий рік за старим стилем, в результаті чого і з’явився Старий Новий рік, святкування якого припало на день Святого Василя. Як і традиційне свято, Старий Новий рік багатий традиціями і повір’ями.
Так, святкуванню передує слов’янське свято Меланки, яке справляють у ніч з 13 на 14 січня. За традицією на вечерю в цей день подавали щедру кутю (заправлену смальцем). Тому вечір на Меланку також називають Щедрим.
До вечері в цей вечір сідати вся родина. Особливу увагу приділяється одягу: він повинен бути охайним, вигладженим і чистим.
Після трапези слід заглянути до сусідів і друзів, щоб попросити вибачення за можливі образи і непорозуміня.
Вечір на Меланку – це не тільки сімейне свято у широкому розумінні цього слова. Він також надає шанс молодим людям створити власну сім’ю.
Так, вважається якщо молодий хлопець зазнав невдачі в сватання, то в Щедрий вечір він може спробувати удачу знову. Головне, застати кохану вдома.
Що стосується дівчат, то цього вечора вони збиралися зграйками і ходили щедрувати. За правилами, щедрування може проходити тільки під вікнами будинків ближче до кінця вечора (до опівночі).
Крім того, Щедрий вечір пов’язаний з безліччю повір’їв і дівочих ворожінь на долю. Також вважається, що в цью ніч на дворі можна «побачити», як новий рік проводжає старий.
Що стосується обряду посівання, то в ньому беруть участь тільки діти. А самими щедрими подарунками обдаровували тих, хто постукав у будинок з ранку найпершим.
Дійство і співи під час посівання покликані щоб залучити в будинок достаток і хороший урожай.
Автор: Марійка Відверта