loader image
- Юна Українка подарувала Бориспільським кінологам «крилату конячку» яка виконує бажання. Днями, співробітники Кінологічного центру поліції Борисполя, які разом із ЗСУ та ТРО боронять рубежі Броварів, отримали цінний подарунок. Про це повідомляє прес-служба Кінологічного центру поліції в Київській області. Для наших відважних воїнів юна українка намалювала ліс, мирне небо та крилату конячку. За словами художниці, лоша здатне виконувати бажання. Варто лише доторкнутися до нього та подумати про те, чого хочеться найбільше. Картину юної мисткині передали на місце дислокації оборонців Берегині-волонтерки, які вже тривалий час докладають надлюдських зусиль аби забезпечувати воїнів усім необхідним. За бажанням авторки витвір потрапив саме до поліцейських кінологів. -
Меню Закрити

Як ловити судака на блешню

01.11.12

З першими морозами, коли лід стає досить міцним і вільно витримує вагу людини, починається захоплююча лов судака на блешню. Блесненіе судака взимку має свої особливості. Ловиться судак далеко не скрізь. Ловля на блешню часто вимагає від рибалки великих пересувань по водоймі в пошуках жірующей риби. Активний, широкий пошук місць жіровок судака – основа успіху.

Вибір місця лову

Кожна водойма має свою топографію дна, свої місця лову. Кращими з них є бровки – переходи русла річки в прибережну смугу, »• ‘кордону ям на переході в мілина, Кам’янисті підводні гряди, межі затоплення ярів і русел річок. На таких бровках або риб’ячих стежках і шукають судака. Добрими місцями для лову є також коряжник і завали з каміння.

Іноді судак виходить на ділянки водойми з абсолютно рівним дном і невеликою глибиною – до 2,5 м. Знайти такий вихід поодинці досить великій площі і ніякої закономірності в пошуках в даному випадку немає. Знайти його можна лише при великому числі учасників лову, щоб по клювань хоча б приблизно визначити межі косяка і напрямок його руху. У цьому випадку, як правило, з однієї лунки ловиться тільки один судак, а сусідні лунки клювань не дають.

Щоб знайти брівку, треба рубати лунки перпендикулярно до її передбачуваного напряму з інтервалом 4-5 м, поки точно не виявиться край. Лунки над бровкою позначаються вішками, щоб знайти їх після снігопаду. Слід врахувати, що на брівці має значення перепад глибин в двох сусідніх лунках навіть на 0,5 м.

Протягом зими місця жіровок змінюються. Якщо на початку зими судака ловили в одному місці, то пізніше його може там і не бути. Потрібно пам’ятати і про те, що судак любить чисту, проточну воду, і навесні, коли вода починає мутнеть, потрібно шукати ділянки, де вона була б ще достатньо чистою. Ловля зазвичай відбувається на глибині від 2,5 до 5 м, іноді до 6-7 м.

Час лову

Судак добре ловиться в перші 15-20 днів після льодоставу і на початку весни. Особливо інтенсивним клювання буває у відлигу, після тривалих морозів, коли температура повітря підвищується, тиск падає, на льоду з’являється вода, а сніг змінюється Дрібні, дощів. У стійку ясну морозну погоду він ловиться протягом майже всього дня, але все ж краще на ранкових і вечірніх зорях.

Вказати точно час лову судака неможливо – це доводиться встановлювати практичним шляхом. В середині зими, коли день короткий, клювання зазвичай починається пізно, після повного світанку, а потім після перерви в середині дня виникає знову близько 14-15 годин. Іноді вдається зловити судака ще потаємні, до світанку, і ввечері в густих сутінках.

Блесненіе судака

Під час лову руху блешні повинні бути не хаотичними, а цілком визначеними. Сприймайте блешню як щось живе, відчувайте її та керуйте нею. Це ваш предмет впливу на судака. Легкі, ледве відчутні поштовхи, що передаються від блешні, розкажуть досвідченому рибалці про характер її руху, її грі.

В середині зими, коли кисневі умови у водоймищі найнесприятливіші, судак стає надзвичайно пасивним. У мене було чимало випадків навіть самий бесклевья, день точна подача блешні судаку приводить до успіху. Поклевка при цьому завжди швидка і рішуча, без найменшого зволікання.

Наведу приклад. Після безрезультатної лову протягом декількох хвилин я помітив за півметра від своєї лунки іншу, занесену снігом. Коли опустив у неї блешню, то хватка послідувала моментально. Як бачимо, спочатку судак не зрушив з місця і не підійшов до блешні, перебуваючи майже поряд з нею. Але як тільки блешня виявилася в “потрібному” місці, він відразу її взяв.

Зазвичай, якщо за 30-40 секунд лову в одній лунці хватки не послідувало, значить, судака там немає і треба. переходити на іншу лунку. Практично ж при активному пошуку і лові судака кожна лунка обловлювати протягом 2-3 хвилин, після чого робиться нова.

Якщо судак тільки грає з блешнею, штовхає її, а в пащу не бере, то говорять, що судак підбиває блешню, стукає по ній. Якщо підбиття блешні була дуже сильною, різкою, то говорять про удар судака по блешні. Мені відомі випадки, коли такий удар вибивав удильник з рук зазевавшегося рибалки. Якщо судак взяв блешню в пащу і. був підсікти, говорять про клювання або хватці судака. І, нарешті, у всіх випадках, незалежно від результату, говорять про підхід судака.

Якщо хватка була в момент вільного занурення блешні, з ходу, то покльовка нерідко не відчувається зовсім. Лише при черговому підйомі блешні виникає відчуття раптово нависла на волосіні тяжкості. Якщо судака в цей момент не підсікти, то, дійшовши до лунки, він розтискає щелепи і сходить з блешні.

Хватка спокійно висить блешні може сприйматися і як втрата ваги блешні, і як більш чи менш сильний ривок, і, найчастіше, як відчуття раптово нависла тяжкості. Підбиття блешні відчувається і як втрата ваги, і як короткий поштовх, і як різкий, сильний удар.

Підбиває блешню частіше дрібний судак, який азартно атакує її, поки йому не вдається захопити блешню в пащу. Він може підбивати блешню до 5 разів і більше. Іноді ж, підбивши блешню 2-3 рази, судак залишає її. Поклевка дрібного судака найчастіше відчувається у вигляді несильного поштовху, великий же судак бере блешню солідно, як би навалюючись на неї всією вагою. Втім, це не правило. Поклевка великої та дрібної судака може бути ледь відчутна, а може супроводжуватися сильним ривком.

Прийоми і способи блесненія судака

Як відомо, блеснение складається з підйому блесни, вільного падіння і паузи. Судака ловлять з більш подовженою паузою, ніж інших хижаків. Найпоширеніший прийом блесніння, вироблений практикою, полягає в наступному.

Блешню встановлюють в 30-40 см від дна і починають ритмічно піднімати її на 50-60 см і опускати. Коли рука опущена вниз, роблять паузу в 10-15 секунд, протягом яких блешня майже повністю завмирає.

Піднімають удильник рівномірно-прискорено, а вниз опускають різко, щоб блешня могла вільно планувати в горизонтальній площині. Планування триває, поки у блешні є деякий запас волосіні. Як тільки запас кінчається, блешня повертається у вертикальне положення. У цей момент починається пауза. Далі знову підйом, падіння і т.д.

Якщо блешня рухається у воді безладно, то можливі лише випадкові клювання, і успішного лову очікувати не доводиться. Тільки одноманітне проходження блешнею свого маршруту привертає увагу хижака і призводить до хватки. Так ловлять практично всю зиму, але коли клювання судака слабшає, застосовують і інші способи блесніння, наприклад:

– Котушку знімають з гальма і дають можливість блешні піти якомога далі в бік від лунки і лягти на дно. Залежно від здатності блешні планувати і від глибини водойми вона може піти убік на 2-3 метри і більше. Потім роблять паузу 20-30 сек. І підтягують блешню короткими плавними рухами, не відриваючи її від дна. Поклевка можлива під час будь потяжки або в момент початку підйому;

– Те ж, що і в попередньому випадку, тільки блешню підтягують короткими поштовхами, трохи піднімаючи її від дна і знову опускаючи. Блешня при цьому буде здійснювати стрибкоподібні рухи, соватися по дну і перевалюватися з боку на бік, піднімаючи з дна хмарки каламуті. Все це приваблює судака, викликаючи хватку. Поклевка можлива або у дна, або при відриві блешні;

– Блешню опускають вертикально на дно і, не відриваючи, похитують її удильником, викликаючи ворушіння, ерзанья і підняття каламуті;

– Повільно піднімають блешню з дна і обережними рухами похитують удильник з боку в бік, надаючи їй слабкі коливання.

Підсікання й виведення судака

При будь-якому дотику судака до блешні необхідно зробити коротку, різку підсічку пензлем руки або всією рукою і, відчувши тяжкість, почати негайний підйом. Потрібно пам’ятати, що у судака дуже міцна костиста пащу і пробити її гачком вдається не завжди. Це залежить від величини риби, місця, куди потрапив гачок, і від самої підсічки. Судак з такою силою стискає щелепами блешню, що протягнути її між його зубами можна тільки при сильній і різкою підсіканні. При цьому на блешні нерідко залишаються сліди від зубів. Піднімати судака потрібно швидко, без зайвої суєти і ривків. Ослаблення волосіні хоча б на мить може привести до сходу.

Треба бути уважним при пробному промере глибини блешнею або коли рибалка, увірувавши, що судака під лункою немає, кладе удильник на лід, щоб вирубати нову лунку. В цей час можливі покльовки, до яких треба бути готовим.

Піднімати або виводити судака треба спокійно, без суєти, краще без рукавичок. У сильні морози можна користуватися просторими рукавицями, які при необхідності. можна миттєво скинути.

Тактика лову судака на блешню взимку

Для успішного лову потрібно не тільки володіти технікою блесніння, але і, в першу чергу, знати місця найбільш ймовірного виходу судака. Дуже корисно мати карту водойми, хоча б саморобну, куди заносяться всі бровки, уступи, місця з коряжником, окремі корчі, ями тощо Щоб їх можна було легко знайти, на березі засікають орієнтири і визначають відстань. Така карта дуже допоможе в перший час, в період вивчення водойми.

Буває, що на свої постійні місця судак не виходить. Але рибалка, знаючи тільки йому відомі місця, де зазвичай затримується судак, і в самий бесклевья день рідко залишається без улову. Таким місцем може бути окрема корч, маленька брівка, уступ або западина або просто старий пеньок на дні водойми. Будь підходяще укриття здатне привернути судака і затримати його. Помилка в даному випадку хоча б на метр вже може не дати результату. Такі місця необхідно знати, наносити їх на карту, вміти знаходити і періодично обловлювати.

Досвідчений рибалка йде своїм, лише йому веденим маршрутом. Йде цілеспрямовано, не затримуючись довго на одному місці, ведучи наполегливий і широкий пошук судака на найвірогідніших місцях його знаходження. Пошук йде аж ніяк не на порожньому місці, жодна лунки не робиться наосліп. Рибалка йде від однієї брівки до іншої, потім до коряжнику, ямі і т.д., поки не нападе на судака. ‘Особливо енергійно пошук і лов судака ведуться по першому льоду.

У пошуках судака на брівці лунки рубають уздовж неї, дотримуючись всіх її вигинів і поворотів. На брівці потрібно завжди віддавати перевагу тій ‘стороні, яка звернена в бік берега, а не до русла. На руслі рубати лунки взагалі не слід, так як там судака практично не буває. Тому найоптимальніший маршрут на брівці – човниковий, який захоплював би смугу шириною 2-3 м від її краю. Слід також віддавати перевагу затемненим ділянкам на брівці, уникаючи по можливості чистого льоду.

Піймавши судака, не поспішайте рубати нову лунку. Іноді з однієї лунки вдається зловити двох і більше судаків. Як правило, під такими лунками на дні завжди є коряжка, біля якої стоять кілька риб. Лише переконавшись, що клювань більше немає, пробийте 2-3 лунки поруч. Цілком імовірно, що неподалік є ще судаки. Правда, в інші дні на брівці попадаються тільки одиничні судаки, та й то на значній відстані один від одного.

Якщо судак підбив блешню і не засікається, продовжуйте блеснить в тому ж темпі, щоб різкою зміною гри не відлякати судака, а, навпаки, змусити його зробити завершальну хватку. Якщо це не вдалося, необхідно пробити кілька лунок навколо тієї, де було клювання. У разі невдачі потрібно запам’ятати цю лунку і повернутися до неї через 1-1,5 години. Бувають випадки, коли ці лунки приносять велику частину всього улову.

Але і на брівці далеко не завжди вдається натрапити на жірующую зграю. Іноді судак взагалі не гуляє, і знайти його не вдається. У такі дні рибалки розосереджуються по водоймі, поки комусь не вдасться напасти на судака. Якщо косяк знаходять на брівці, то лунки рубають з таким розрахунком, щоб захопити більш широку смугу, чим при пошуку. Ширина смуги може досягати 4-5 м і в кожному конкретному випадку визначається експериментально. Необхідно стежити, де відбувається найбільше клювань, а значить, і варто основна маса судака.

Лунки рубають в шаховому порядку, щоб можливо меншим числом лунок накрити велику площу стоянки косяка. Відстань між ними в таких випадках зазвичай не перевищує 1-1,5 м. Особливо ретельно обловлюють лунки, що дали поклевку, і корчі. Переслідуючи судака, рибалки поступово пересуваються в напрямку останніх клювань.

Зачепившись блешнею за корч, не поспішайте опускати в лунку відцеп. Там може стояти судак, і вся ця метушня з відчепом вспугнет його. Візьміть запасний удильник і з двох-трьох боків облову корч. Взагалі ж лов в коряжнику вимагає деякого навику. Блешню опускають по вертикалі, без планування, і легким плавним підйомом перевіряють, чи можна їй грати.

Ознаками коряжника під лункою є зачіпання за нього блешні, легкі зачепи за дрібні гілки і, звичайно, глухий зацеп. Іноді блешня як би зависає, не дійшовши до дна при черговому падінні. Такий слабкий зачіп сприймається недосвідченим рибалкою як покльовка, і він з силою всаджує блешню в корч. Інший раз відчепити таку блешню вдається, лише неабияк повозитися з нею. Деякі рибалки, боячись втратити блешню, уникають лову в закоряженних місцях, і абсолютно даремно. Вони залишаються при своїх блешня, але часто без улову.

Після кожної піймання судака та зачепа блешні не забувайте оглядати гачок. Жало може затупитися, зігнутися або обламати зовсім. У риболова під рукою постійно повинні бути: багорик, брусок для правки гачків і відцеп. Прикро в розпал лову бігти до сусіда позичати відцеп. Ще гірше, якщо судак не йде в лунку, а багорика немає. Тут вже залишається лише на весь водойму волати про допомогу.

Якщо навіть по відношенню до близьких приятелів рибальський етикет забороняє рубати мало не задники калош на їх валянках, тим більше цього не можна робити по відношенню до незнайомих людей. Дотримуйтесь деяку дистанцію при рубці лунок. Адже і ви відчуваєте далеко не найприємніше відчуття, коли у вас з-під ніг витягують, з вашої точки зору, вашого судака. Майте: Мужність і терпіння знайти судака самостійно. При колективній лові не лізьте в чужі лунки, тим більш свіжі.

Візьміть за правило вести ловлю зі своїх лунок, погодившись з уже наявними лунками й місцями останніх клювань. Шанси піймання судака при цьому будуть набагато вище.

Переглядів:: 7
guest
0 коментарiв
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Авторизація
*
*
Генерація паролю
0
Оставьте комментарий! Напишите, что думаете по поводу статьи.x
()
x