Іноді у молодих годуючих матерів в грудях виникають неприємні больові відчуття, вони стають важкими і твердими, як камінь. Це перші ознаки такого захворювання, як мастит.
Мастит – це гостре запалення молочної залози годувальниці. Виникає мастит через проникнення мікробів в залозу, частіше через тріщини, розташовані на сосках. Раніше при виникненні маститу рекомендували припиняти природне вигодовування, приймати препарати, що пригнічують лактацію, і зціджувати молоко, тим самим роблячи масаж грудей. Але не на всіх етапах ця процедура є можливою. До того ж зціджування може сприяти додатковому травмуванню грудей.
Молода, недосвідчена мама часто неправильно прикладає дитину до грудей і сосок легко пошкоджується. Особливо ускладнюється годування, якщо у жінки соски плоскі або втягнуті. При неправильній формі соска жінка повинна проводити спеціальні маніпуляції, спрямовані на виправлення його форми. Перші вправи повинні проходити під наглядом акушеки або лікаря в пологовому будинку. При годуванні треба намагатися, щоб дитина обов’язково захоплювала не тільки весь сосок, а і якомога більшу частину навколососкового ореолу.
Можливо проникнення мікробів і по молочних протоках, що відкривається в соску. Тому для попередження маститу з перших же місяців вагітності і потім весь період годування жінка повинна ретельно дотримуватися всіх правил особистої гігієни. У період годування нігті повинні бути коротко острижені. Перед кожним годуванням обов’язково мити руки з милом та теплою водою.
Розвитку маститу може сприяти і застій молока в грудній залозі. Тому після кожного годування необхідно зціджувати молоко, що залишилося. Краще при цьому користуватися спеціальним тонометри.
При розвитку захворювання піднімається температура, часто з ознобом, болем і напругою молочної залози; шкіра над запаленою ділянкою лиснить і червоніє. При затвердінні в молочній залозі, почервонінні, хворобливості необхідно зафіксувати груди в піднесеному становищі, прикладати холодні компреси, обмежити прийом рідин. В особливо важких випадках лікар призначає антибіотики або готує пацієнтку до операції.
Автор: Геннадій Булка